Zimowanie motocykla – kilka praktycznych wskazówek

zimowanie motocykla

Podczas długich zimowych miesięcy nadchodzi też konieczność odstawienia motocykla na dłuższy postój. Jak zatem dobrze się przygotować na zimowanie motocykla, aby na wiosną nie było problemów z naszym rumakiem? Tego dowiesz się w tym wpisie.

Przygotowanie motocykla do zimy.

Po zakończeniu sezonu, najlepiej jeszcze późną jesienią, gdy temperatury zbyt bardzo nie spadają, należy dokonać paru zabiegów, aby uchronić nasz motocykl przed niesprzyjającymi warunkami. Co więc powinno się zrobić? W jakie środki się wyposażyć? Gdzie zimować swoją maszynę? Zimowanie motocykla w kilku krokach.

Zimowanie motocykla – dokładnie go umyj

Przygotowanie motocykla na sezon zimowy rozpoczynamy od dokładnego umycia każdego elementu pojazdu. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia, takie jak błoto lub smar. W pierwszej kolejności motocykl solidnie wypłucz wodą, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. Kolejnym etapem jest usuwanie zabrudzeń miękką gąbką (gąbki o chropowatej powierzchni mogą uszkodzić lakier). Szampon do mycia motocykla lub samochodu – te środki zazwyczaj wystarczają do usunięcia większości zabrudzeń z polakierowanych elementów. Preparaty te mogą jednak nie być wystarczające do usunięcia smaru czy oleju. Warto więc zaopatrzyć się w odtłuszczacz do motocykla lub benzynę ekstrakcyjną. Ta ostatnia bardzo dobrze radzi sobie z tłustymi plamami a do tego nie pozostawia śladów i szybko odparowuje.

Po dokładnym umyciu motocykl należy dobrze osuszyć, w przeciwnym wypadku woda może zamarzać lub zbyt wolno odparowywać i powodować korozję elementów motocykla.

Czyszczenie i smarowanie łańcucha

Podczas mycia naszego pojazdu należy także wyczyścić łańcuch. Aby usunąć zalegające zanieczyszczenia, takie jak piasek, najlepiej użyć specjalnego zmywacza do łańcuchów motocyklowych. Proces czyszczenie należy przeprowadzić bardzo dokładnie, a po zakończeniu tego procesu łańcuch motocyklowy należy nasmarować specjalnym olejem do tego elementu. Taki zabieg zapewni dłuższy czas eksploatacji tego elementu a także zapewni należytą ochronę przed zimowaniem motocykla.

Czyszczenie łańcucha przed zimą
Czyszczenie i smarowanie łańcucha w motocyklu to bardzo ważna czynność

Zabezpieczenie motocykla i jego elementów na zimę

Gdy żmudny proces mycia i suszenia motocykla mamy za sobą, czas na nałożenie zabezpieczeń. W tym celu wykorzystujemy specjalne środki, takie jak np. wosk, który zabezpieczy powłokę lakieru. Należy także pamiętać o ochronie elementów plastikowych a także skórzanych.

Wymiana oleju w motocyklu – zimą czy wiosną?

Jeśli miejscem zimowania naszego motocykla będzie nieogrzewany garaż lub czas zimy motocykl spędzi pod plandeką, to olej należy wymienić dopiero po zakończeniu okresu zimowania, ponieważ duże wahania temperatury w ciągu doby mogą sprawić, że w silniku motocykla pojawi się spora ilość pary wodnej, co niestety szkodliwie wpływa na sam olej.

Samą wymianę oleju silnikowego najlepiej wykonać w serwisie motocyklowym, który także w odpowiedni sposób zajmie się zużytym olejem.

Należy jednak pamiętać o tej czynności przed rozpoczęciem kolejnego sezonu!

Czy wyjmować akumulator z motocykla na zimę?

Jeśli Twój garaż nie jest ogrzewany, to zdecydowanie tak. Akumulator motocykla należy wymontować przed zimą i przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeśli jest to konieczne – należy go podładować prostownikiem.

Utrzymywanie akumulatora w cieple zminimalizuje spadki w jego wydajności, przez co wydłużymy jego działanie.

Jak zimować motocykl – uwaga na opony!

W zimującym motocyklu opony są narażone na… odkształcenie! W idealnym scenariuszu najlepiej umieścić pojazd na podnośniku motocyklowym oraz zmniejszyć ciśnienie w oponach wg zaleceń producenta. Jeśli nie posiadasz podnośnika, to staraj się co jakiś czas przestawiać motocykl.

Same opony warto także poddać konserwacji specjalnym środkiem.

Gdzie zimować swój motocykl?

Przechowywanie motocykla, nie tylko zimą, to istotna kwestia. Najlepszym miejscem zimowania motocykla będzie oczywiście przydomowy i ogrzewany garaż, który zapewni odpowiednie warunki dla naszego pojazdu oraz ochronę jego elementów (o samym bezpieczeństwie nie wspominając). Kolejnym dobrym miejscem jest nieogrzewany garaż, który, przy zastosowaniu się do powyższych punktów, pozwoli przetrwać trudny dla naszego pojazdu czas i szybko rozpocząć kolejny sezon.

A co jeśli nie mamy garażu? Jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest postój na miejscu parkingowym. Należy jednak pamiętać, aby na czas zimy dobrze zabezpieczyć nasz motocykl pokrowcem przed deszczem i śniegiem. Do przykrycia motocykla można użyć specjalnej plandeki.

Możemy także poszukać firmę zimującą motocykle, gdzie za pewną opłatą mamy zapewnione odpowiednie zimowanie motocykla.

Innym rozwiązaniem jest także skorzystanie z uprzejmości rodziny lub znajomych, którzy posiadają miejsce do przechowania motocykla w trakcie zimowania.

Motocykl zimą

Zimowanie motocykla – podsumowanie

Zimowanie jednośladu nie jest, jak widać, aż tak skomplikowane, jakby mogło się wydawać. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach a także o dobrym miejscu, w którym zamierzamy zimować motocykl.

Dobra konserwacja oraz prawidłowe przygotowanie motocykla na zimę zapewni bezproblemowy start na wiosnę a także ochronę elementów silnika jak i akumulatora.